Portál pro uživatele dopravy a přepravy materiálu, strojů a zařízení, minerálů a surovin, těžebního, stavebního průmyslu a důlní činnosti česky deutsch english


Rozšířené ...
Dokumenty i-TES: Internetový Technicko-Ekonomický Server

Dokumenty

i-TES > Dokumenty > Výzkumné zprávy a expertizy > Lehká poháněcí stanice 1800 mm (VÍTKOVICE - PRODECO)
<<< Výzkumné zprávy a expertizy

Lehká poháněcí stanice 1800 mm (VÍTKOVICE - PRODECO)


NázevLehká poháněcí stanice 1800 mm (VÍTKOVICE - PRODECO)
AutorIng. Pavel Janoušek
Rok1997
Komentář

Hnací  stanice dálkové pásové dopravy šíře 1,8 m je řešena jako realizační výstup části úkolu RVT—STUDIE DPD 1800 zpracované firmou Vítkovice – PRODECO, a.s.

     Při zpracování projektu hnací stanice DPD 1800 postupoval řešitel úkolu v souladu se zadáním zpracovaným ve firmě Vítkovice, Prodeco, a.s.

     Koncepce hnací stanice 1800 byla zvolena jako přesuvná s možností instalovat čtyři pohony 500 kW v bezobslužném provedení. Napínací zařízení je řešeno pro dopravní pásy s nosnou kostrou PA, PE a MONOPLY. Nosná konstrukce hnací stanice je usazena na dvou pontonech. Na nosnou konstrukci hnací stanice navazuje náběhový díl. Zvolené řešení nosné konstrukce hnací stanice umožňuje podélný a příčný přesun transportním vozem a pro krátké přesuny je vybavena úchyty pro připojení buldozeru.

     Poháněcí jednotky jsou převzaty z úkolu RVT – Vítkovice, Prodeco, a.s., kde bylo doporučeno použití poháněcích jednotek o výkonu 500 kW. Převodové skříně jsou v provedení Vítkovice, a.s. Spojení s poháněcím bubnem je řešeno pomocí příruby. Standardně používaná čelisťová brzda ovládaná pomocí ELHY je nahrazena kotoučovou brzdou.

Poháněcí buben je navržen s vyměnitelnou hřídelí upevněnou v nábojích poháněcího bubnu pomocí upínacích kroužků Ringfeder. Konec hřídele poháněcího bubnu se doporučuje osadit hřídelovou přírubovou spojkou SKF typu OKF. Výsledky kontrolního výpočtu včetně cenové nabídky budou sděleny v nejkratším termínu.

 

     Při stanovení koncepce řešení napínacího zařízení bylo rozhodujícím faktorem vypuštění ocelových dopravních pásů. Délka napínací dráhy byla v zadání stanovena na 16 metrů.

     Zpracovatel doporučuje použít řešení napínacího vozíku provozovaném v dopravníku 1TC 3 od firmy Weserhütte. Rám napínacího vozíku bude oproti provedení od firmy Weserhütte vybaven přímým snímáním napínací síly. Proti vykolejení napínacího vozíku je použito dvojice kladek, které jsou umístěny pod napínací dráhou a spojeny se základním rámem napínacího vozíku. Před přední i zadní kladkou pojezdu napínacího vozíku jsou umístěny čističe kolejnic napínací dráhy.   Napínací buben je uložen prostřednictvím osy napínacího bubnu v posuvné kostce. Ta umožňuje seřízení příčné polohy napínacího bubnu v závislosti na ustavení dopravního pásu na plášti napínacího bubnu. Plášť napínacího bubnu je řešen v třídílném provedení, které vykazuje nejvyšší provozní a funkční spolehlivost.

     Povrch pláště napínacího bubnu je v  kontaktu se znečištěnou stranou dopravního pásu a proto zpracovatel doporučuje použít šípový stěrač se stavitelným přítlakem před náběh dopravního pásu na napínací buben. Případně lze použít samovynášecí stěrač, umístěný na napínacím bubnu nebo kombinaci obou stěračů.

     Vzhledem k předpokládanému sortimentu kvality dopravních pásů doporučujeme instalovat v pohonu napínacího vrátku frekvenční měnič, umožňující rozsah rychlosti pojezdu napínacího vozíku v rozsahu 0,1 až 0,3 m.s-1. Návazně bude upraven algoritmus pro výpočet napínacích sil respektující libovolnou rychlost pojezdu napínacího vozíku ve výše uvedeném rozsahu.

     Současně nový algoritmus bude umožňovat volbu předepnutí dopravního pásu v závislosti na délce dopravníku, počtu pohonů a kvalitě použitého dopravního pásu. Současný model ovládání napínacího zařízení ve fázi rozběhu doporučujeme omezit na dvoustupňový nebo třístupňový. Tím bude omezen počet dopnutí na 2-3 ve fázi rozběhu v závislosti na výše uvedených parametrech konkrétního dopravníku.

     Prašný pás je umístěn nad zavětrováním dolních nosníků v celé délce hnací stanice.

 

     Navržená koncepce řešení tlumícího štítu navrhuje řešení tlumícího štítu ve dvou variantách.

     Prvá varianta předpokládá nasazení třídílného plochého štítu a druhá varianta použití klasického parabolického štítu.

     Řešitel doporučuje pro prvou variantu použít třídílný plochý štít s výkyvným segmentem umožňující optimální usměrnění toku těživa do násypky následujícího dopravníku s možností minimalizovat vliv směru toku těživa na následné vybočení dopravního pásu. Třídílný plochý štít s výkyvným segmentem umožňuje optimální nastavení sklonu základní části tlumícího štítu při dodržení zásad pro minimalizaci nalepování těživa na pracovní části štítu.

     Ovládání polohy tlumícího štítu včetně naklopení segmentu tlumícího štítu lze realizovat pomocí hydraulických válců nebo šrouby. Před náběhem dopravního pásu na horní poháněcí buben doporučujeme instalovat tři přechodové stolice s možností proměnného výškového nastavení. To umožní nastavit optimální úhel dopadu toku těživa na tlumící štít a minimalizovat nebezpečí vzniku nálepu na pracovní plochy tlumícího štítu.

     Tlumící štít předpokládáme vyložený deskami s uchycením pomocí klínu s dvojnásobným jištěním. Na přání pracovníků SD, a.s. je možno řešit vyložení pracovní části tlumícího štítu deskami SOLIDUR nebo obdobného provedení.           

     Převáděcí bubny jsou použity pro optimální umístění dopravního pásu v technologicky nutných místech. Pláště doporučujeme řešit v třídílném provedení. Ložiska a těsnění doporučujeme použít od firmy SKF.

     K čištění povrchu pláště převáděcího bubnu je navržen samovynášecí stírač (stěrač).

     V zadání hnací stanice 1800 jsou doporučeny dva stírače (stěrače) firmy HOSCH typu B6 odolné proti namrzání. Dále předstírač (předstěrač) umístěný na horním poháněcím bubnu typu CVVT-BB č. 1,8 m. Zpracovatel doporučuje zvážit možnost nasazení stíračů (stěračů) DISAL, jejichž cena je na úrovni 30% ceny stěračů HOSCH.

     V připomínkovém řízení bylo požadováno u prvého prototypu dodržet rozteč válečkových girlandových stolic 1 m. V souladu s rovnoměrným zatížením válečkové girlandové stolice bylo v zadání navrženo složení girlandové stolice horní:

  • střední váleček (1 ks)  Æ159x465
  • krajní válečky (2 ks) Æ  159x750
  • spojení ok – hák

 

Dolní girlandová stolice:

  • váleček dolní (2 ks) Æ  194x1000

Rozteč dolních válečkových stolic doporučujeme 6 m.

 

Technické parametry dopravníku

 

  • šíře dopravního pásu          B = 1,8 m
  • jmenovitá rychlost              v = 5 m.s-1
  • přepravní množství             Q = 7000 t.h-1
  • max. přepravní vzdálenost  L = 1200 m
  • max. dopravní výška          H = 20 m
  • kvality dopravního pásu      P 2000; PA 700; 4 vl. 8+4

Ostatní parametry jsou shodné s dopravníkem TC 2.        

 

     Výpočet bezpečnosti proti přetržení dopravního pásu závisí na rozhodnutí, zda instalovat pohony 3x500 kW, nebo 4x500 kW. Zpracovatel předpokládá, že u osazení PS 1800 budou použity 4x500 kW pohony. Na toto zatížení bude předběžně zpracován algoritmus výpočtu napínacího zařízení. 

 

ČIDLA PROVOZNÍCH STAVŮ: pro kontrolu provozních stavů jsou použita čidla, jejichž údaje jsou vyhodnocovány a registrovány řídícím systémem.

 

PŘESYPY: jako nejvhodnější se jeví kapacitní přesypová čidla typu VZMA KHP-2.

 

VYBOČENÍ: čidla vybočení pásu budou použita standardního provedení TRANSPORTA s dvoustupňovou signalizací, pro vyšší spolehlivost mohou být v těchto čidlech původní mikrospínače nahrazeny zapouzdřenými indukčními spínači.

 

PROKLUZ: prokluz gurty je sledován a vyhodnocován čidly ZAT IS 28.

 

TEPLOTA LOŽISEK: teplota ložisek bude snímána pomocí termistorových čidel pro průmyslové použití typu ZAT TS 9. Čidla umožňují přímé propojení do vyhodnocovací jednotky řídícího systému.

 

POLOHA BRZDY: k vyhodnocení polohy brzdy budou použity indukční snímače typu ZAT IS 28.

 

NAPÍNACÍ SÍLA: snímání napínací síly bude provedeno  tlakovým tenzometrickým snímačem typu  S - 35 A přímým snímáním na napínacím vozíku. Výrobce Letecké přístroje Praha. Údaje lze vyhodnocovat s přesností 0,2 %.

Alternativní dodavatel dle výběru investora.

 

     Řídící systém lehké hnací stanice šíře 1800 mm je řešen na bázi programovatelného mikroprocesorového systému DIAMO-E, umístěného v rozvodně hnací stanice.


Katalog


i-TES | Varga Tomáš: Tel.: +420 777 748 228 | vaga@swissconsulting.cz | http://www.i-tes.com


 © 2006-2024 Insion